sobota, 18 sierpnia 2012

Pilecki na Wawel! Akcja Fundacji Paradis Judaeorum

Fundacja Paradis Judaeorum, której głównym celem jest popularyzacja postaci rotmistrza Witolda Pileckiego, zorganizowała nową akcję - “Pilecki na Wawel”. Wydarzenie ma związek z faktem, że IPN prowadzi obecnie poszukiwania szczątków ofiar stalinizmu, które pochowano w kwaterze na “Łączce” na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Jak wynika z listu, skierowanego przez prezesa Fundacji do trzech ważnych adresatów (Prezydenta RP, Arcybiskupa Metropolity Krakowa i Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej), wśród osób pochowanych we wskazanym miejscu może być Witold Pilecki. Fundacja chce, aby - w razie potwierdzenia tego domysłu - szczątki Rotmistrza zostały złożone w Katedrze Wawelskiej w Krakowie.

Witold Pilecki to jeden z najważniejszych Żołnierzy Wyklętych. W 1940 roku dobrowolnie przeniknął do obozu koncentracyjnego Auschwitz, aby zbadać panującą tam sytuację, udzielić pomocy więźniom i zorganizować antynazistowski ruch oporu. Trzy lata później uciekł na wolność i opisał swoje wspomnienia w specjalnych dokumentach, nazywanych dzisiaj “raportami Witolda”. W 1944 roku wziął udział w powstaniu warszawskim.

Po wojnie, jako przedstawiciel podziemia niepodległościowego, został aresztowany przez komunistów, oskarżony o działalność antypaństwową, poddany torturom i stracony. Zrehabilitowano go dopiero w roku 1990, czyli po upadku Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Pilecki został pośmiertnie uhonorowany Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (1995) i Orderem Orła Białego (2006). Mimo licznych zasług dla Ojczyzny, wciąż jest postacią słabo znaną w polskim społeczeństwie.

Dla wszystkich, którzy popierają pomysł pochowania Rotmistrza na Wawelu, utworzono specjalne wydarzenie na Facebooku:

http://pl-pl.facebook.com/events/410368365687056/

O akcji informują już (w języku polskim i angielskim) niektóre media:

http://www.radiownet.pl/#/publikacje/tyrpa-pamietajmy-o-pileckim

http://www.radiorp.fm/index.php?option=com_content&view=article&id=330%3Apochowa-rotmistrza-pileckiego-na-wawelu&catid=43%3Ahistoria&Itemid=87

http://www.fronda.pl/news/czytaj/tytul/pilecki_na_wawelu_23340

http://histmag.org/?id=6972

http://www.thenews.pl/1/9/Artykul/109478,President-champions-museum-of-communist-crimes

Ty również możesz się przyłączyć. Wystarczy, że dołączysz do wspomnianego wcześniej facebookowego wydarzenia. Poprzyj akcję, gdyż Witold Pilecki zasługuje na pochówek w miejscu godnym Bohatera Narodowego!


Natalia Julia Nowak,
18 sierpnia 2012 rokuZAŁĄCZNIKI

Wywiad z Michałem Tyrpą, prezesem Fundacji Paradis Judaeorum:
http://www.old.goniecwolnosci.pl/witold-pilecki-wzor-uniwersalny

Antologia “Rotmistrz Witold Pilecki - dla mnie, dla Polski, dla świata”:
https://docs.google.com/file/d/0Bz61_PER1DyEOTEwOTUwY2ItNjBmZS00NmJjLWE1ZDgtNDliMzljYTExNjA5/edit?hl=en&pli=1

Blogi, na których można poczytać o akcjach Fundacji:
http://michaltyrpa.blogspot.com/
http://mementomori.salon24.pl/


Brak komentarzy: