piątek, 2 lipca 2010

Recenzja 5-tej płyty zespołu Leszek Bubel Band

“Rycerze Idei. Panie Romanie, Wielkiej Polski Hetmanie” to piąta płyta zespołu Leszek Bubel Band, a zarazem pierwsza, o której mogę z pełną szczerością, uczciwością i w zgodzie z własnym sumieniem powiedzieć, że jest dobra (poprzednie “krążki” byłam w stanie skomentować co najwyżej wieloznacznym “Może być, ale…”). CD, które - jak sama nazwa wskazuje - opiewa Ruch Narodowy oraz jego legendarnego Twórcę, Romana Dmowskiego, jest płytą w pełni profesjonalną i dopracowaną. Podczas odtwarzania tego “krążka” słuchacz nie ma wątpliwości, że zespół podchodzi do swojej twórczości poważnie i że nie jest tylko chwilowym, eksperymentalnym przedsięwzięciem. Może to wynikać z faktu, iż LBB ma już znacznie więcej doświadczeń i potrafi uczyć się na własnych błędach.

Zarówno melodie piosenek, jak i wykorzystane instrumenty (a tych jest naprawdę wiele!) brzmią nieporównywalnie lepiej niż na poprzednich płytach. Gitarzysta wie, w jaki sposób należy grać na gitarze, natomiast perkusja lub automat perkusyjny “odzywa się” mocno i zdecydowanie (a nie tak niepewnie jak w utworach z CD “W Hołdzie Narodowym Siłom Zbrojnym. Biało-Czerwona Krew”). Nagrania z “Rycerzy Idei…” mają charakter przeważnie pop-rockowy, jednak jedno z nich posiada elementy charakterystyczne dla muzyki dance i folk. Mam tu na myśli bardzo dobrą piosenkę pt. “Hufce Polskie”, której refren zaczyna się od słów: “Jak wicher idziemy, jak grom, z brudów oczyścić nasz dom…”. Utwór jest niezwykle porywający, a moja pozytywna opinia o nim ma tym większe znaczenie, iż na co dzień słucham zupełnie innej muzyki (jestem miłośniczką gotyckiego rocka, gotyckiego metalu i gatunków pokrewnych). Myślę, że gdyby trafił on do MTV, z pewnością nie odstawałby od innych tanecznych hitów i miałby szansę zająć wysokie pozycje na listach przebojów.

Jeśli chodzi o słowa piosenek, CD “Rycerze Idei. Panie Romanie, Wielkiej Polski Hetmanie” zawiera zarówno teksty współczesne, napisane przez pana Leszka Bubla (lidera grupy, prezesa Polskiej Partii Narodowej i redaktora naczelnego tygodnika “Tylko Polska“), jak i stare, ułożone przed wojną przez przedstawicieli Ruchu Narodowego (np. Kajetana H. Stolarskiego). Melodie wielu utworów także zawierają aluzje do dzieł uznanych i ponadczasowych (szczególnie widać to w monumentalnej, 13-minutowej kompozycji “Elity”, w której co chwilę pojawiają się motywy z najsłynniejszych polskich pieśni patriotycznych). Z drugiej strony, “krążek” o Romanie Dmowskim zawiera także parę lżejszych “kawałków”. Chodzi mi tutaj o pogodną piosenkę pt. “Polak Węgier Dwa Bratanki” (która jest nawiązaniem do poprzednich płyt zespołu i ma melodię podobną do “Witam Roślinki” z CD “Gdzie Są Polskie Elyty?”) oraz cover disco-polowego przeboju “Wszyscy Polacy” z repertuaru Bayer Full (który został zaaranżowany w taki sposób, aby brzmiał jak utwór pop-rockowy).

Krótko mówiąc: płyta “Rycerze Idei. Panie Romanie, Wielkiej Polski Hetmanie” formacji Leszek Bubel Band wywołała u mnie bardzo pozytywne zaskoczenie. Od dłuższego czasu wiedziałam, że prezes PPN przygotowuje ambitne i profesjonalne CD, jednak nie spodziewałam się, iż efekt końcowy będzie aż tak dobry. Jestem pod ogromnym wrażeniem i mam nadzieję, że kolejne płyty zespołu okażą się równie udane albo jeszcze lepsze. Gratuluję z całego serca, gdyż misja stworzenia nowego nurtu muzycznego, zwanego rockiem narodowym, zakończyła (lub rozpoczęła) się sukcesem.


Sława Wielkiej Polsce!

Natalia Julia Nowak

Brak komentarzy: